Nakupování v zahraničních e-shopech

O nakupování v zahraničních e-shopech je článků spousta, takže kdo tak čas od času nakupuje, ví, že když je zboží posíláno z EU, neplatí se nic navíc.

Když je zboží posíláno ze zemí mimo EU, tak do ceny 22€ se neplatí nic navíc, v rozmezí 22-150€ se platí přemrštěné DPH 21% ze zboží včetně dopravného, ale neplatí se CLO. Když je to nad 150€, tak se platí DPH i CLO.

Dříve se stačilo s prodávajícím domluvit, aby do papírů k zásilce deklaroval nulovou hodnotu a místo toho napsal že se jedná o “Gift” (dar). Celníci si takto označených věcí moc nevšímali a zboží bez poplatků pouštěli dál. Dnes už to takto nefunguje – veškeré zboží je kontrolováno a  je k němu vypočítáno příslušné CLO.

Občas se bohužel stává, že celníci zadrží zboží které má hodnotu nižší než tech 22€. Pak se to dá doložit dokumentama (faktury, výpisy z účtu atp.) a CLO ani DPH není potřeba platit. Co se ale v tomto případě platí je “výpalné” české poště 96Kč za “uskladnění”.

Pokud přijde nějaký balík ze zahraničí a je zadržen celníky, vždy to je na celní poště v Praze 5. O tom informuje pošta dopisem. Zároveň s informací o uložení zásilky posílají možnost nechat se českou poštou při proclívání zastoupit. Nyní jsou 3 varianty:

 1. Dostavit se osobně na celnici na Praze 5 a uhratit případné CLO a DPH + “výpalné” české poště
 2. Nechat se při celním řízení zastoupit českou poštou a následně jí pak uhradit veškeré náklady s tím spojené
 3. Nedostavit se na celnici ani se nenechat zastupovat českou poštou. V takovémto případě je zásilka po nějaké době vrácena odesilateli

O tom jak vysoké bude CLO se toho nikde moc nepíše, obvykle je to vždy nějaká strohá informace, že se CLO může pohybovat do výše 15% ceny zásilky, což by někoho mohlo odradit, protože je spousta věcí, které je od cla osvobozeno (např. na digitání fotoaparáty je CLO 0%).

Výše CLA, resp. přímo jeho výpočet, se dá dohledat na stránkách celní správy, konkrétně zde: https://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/taric-cz.aspx.

Je tam ho ale hrozně moc a blbě se v tom hledá. Když už se v tom ale člověk naučí trochu hledat, tak se občas může dozvětět zajímavé věci – např. když si necháte poslat pepř, tak když je vcelku, tak je osvobozený od CLA, ale když je mletý, resp. drcený, tak vám na něj napaří CLO 4%…

Na závěr výběr zboží včetně jeho čísla nomenklatury (kód typu zboží). Většina zboží má ještě podkategorie, ale pokud je výše CLA stejná, nemá zde cenu tyto podkategorie uvádět.

 • 9002 11….: Objektivy pro fotografické přístroje, kamery, promítací přístroje, zvětšovací nebo zmenšovací fotografické nebo kinematografické přístroje -CLO 6,7%
 • 9002 20 00 10: Filtry, sestávající z plastové polarizační membrány, skleněné desky a transparentního ochranného filmu, namontované na kovovém rámu… – CLO 3,4%
 • 9006 51 00 00: Fotografická přístroje se zaměřením přímo objektivem (jednooké zrcadlovky (SLR)), pro svitkové filmy o šířce nepřesahující 35 mm – CLO 4,2%
 • 8525 80 30 00: Digitální fotoaparáty – CLO 0%
 • 8517 1…:  Telefonní přístroje, včetně telefonů pro celulární sítě nebo jiné bezdrátové sítě – CLO 0%
 • 9004 1…: Sluneční brýle – CLO 2,9%
 • 3303…: Parfémy a toaletní vody – CLO 0%
 • 9202…: Ostatní hudební nástroje (např. kytary, housle, harfy) – CLO 3,2%
 • 9207 90 10 00: Elektrické kytary – CLO 3,7%

 

 

 

1 komentář u „Nakupování v zahraničních e-shopech

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..