Určení stáří hudebních nástrojů

Při koupi hudebního nástroje je jedním z faktorů, které ovlivňují jeho výběr je jeho cena. Pokud nakupující nechce utratit mnoho peněz za nový nástroj, tak raději sáhne po použitém nástroji z druhé ruky. Tyto nástroje lze sehnat porůznu v bazarech, popř. v zastavárnách, ale pro spoustu lidí je pohodlnější nakoupit z pohodlí domova. To má sice nevýhodu v tom, že si kupovaný nástroj nemůžete okamžitě vyzkoušet, ale na druhou stranu je to mnohdy možnost, jak nástroj sehnat bez velkého cestování. Portálů, kde je možné vybrat a popřípadě rovnou i zakoupit hudební nástroj je spousta. Z českých jmenujme např. hudebnibazar.cz, aukro.cz, Bazoš.cz a spousta dalších. Ze zahraničních je snad nejznámější mezinárodní portál ebay.com. Při nákupu ze zahraničí ale člověk musí být obezřetný, protože uváděná cena nemusí být cena konečná, protože se může vyskytnout spousta poplatků, které nástroj prodračí (více v článku Nakupování v zahraničních e-shopech).

Ne všichni co nakupují nástroje z druhé ruky to dělají z důvodu nižší ceny. Tyto nástroje totiž mohou cenou mnohonásobně převýšit nástroj nový. Jedná se většínou o tzv. vintage (staší datum výroby) nebo raritní nástroje např. z limitované edice. Tyto nástroje mají většinou svoji sběratelskou hodnotu.

Jedním z kritérií těchto nástrojů určující jejich cenu je kromě jejich vzhledu, funkčnosti a značky také jejich stáří. Obecně se dá říct, že čím je nástroj starší, tím je i dražší. Jedním ze způsobů jak určit stáří nástroje je jejich výrobní číslo. To lze na elektrických kytarách většinou dohledat na jejich hlavách a na akustických kytarách na štítku uvnitř těla. Určení stáří těchto hudebních nástrojů podle tohoto čísla by ale bylo bez “dekódovací tabulky” takřka nemožné. Většina velkých výrobců jako je např. Fender nebo Gibson mají tuto “tabulku” uvedenou na svých webových stránkách. Toto je ale mnohdy celkem složité a nepraktické a proto existuje spousta webových stránek, které tuto “otrockou” práci udělají za vás. Většinou na těchto stránkách stačí navolit výrobce nástroje (některé stránky toto dělají automaticky) a potom stačí zadat ono číslo. Tyto stránky jsou např. Guitar Inside nebo Guitar Dater Project.

7 komentářů u „Určení stáří hudebních nástrojů

  • Zdravím, vlastním kytaru která dle fotek vypadá jako Cremona Luby typ 5451, ale nemá štítek. Jdou nějak zjistit informace o této konkrétní kytaře, když nemá štítek?

  • Ahoj, mám kytaru Cort Z 44 s číslem 050867465. Dá se někde zjistit více info… výroba kdy apod?.. díky za jakoukoli odpoved. Jarda Zajpt

    • Ahoj, u čísel Cortů jsou vždycky první 2 čísla rok a druhý 2 čísla měsíc výroby. Zbytek je tak trochu záhada (možná pořadové číslo v daném měsíci?). To znamená, že tvůj Cort byl vyrobený v srpnu v roce 2005.

  • Dobrý den, co by se dalo zjistit z čísla na hlavě kytary gibson black beauty custom
    00633345, koupil jsem od obchodníka, který jí koupil od ženy po zemřelém manželovi,..zajímala by mě data stáří a původní cena, předem moc děkuji.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..